Młodzież z Gdańska, Wejherowa, Pruszcza Gdańskiego, Warszawy a nawet Białegostoku spotkała się w środę 20 marca w gdańskim kinie Żak po to by wyruszyć w “Odyseję cyfrową”. Wydarzenie zgromadziło ponad 150 uczestników offline oraz niemal 50 online!
VII edycja Konferencji Naukowej Akademii Dobrej Edukacji została objęta wieloma patronatami: Trojmiasto.pl, Uniwersytet Gdański – Wydział Nauk Społecznych, Miasto Gdańsk, Pomorskie Centrum Nauczycieli w Gdańsku, Łukasiewicz ITECH Instytut Innowacji i Technologii oraz Kainos. Wydarzenie rozpoczęło się o uroczystym otwarciem o godzinie 8:30. Wykład przedstawiciela firmy Sii, Dariusza Adamowskiego oraz list dr hab. Justyny Siemionow, prof. UG stanowił istotny punkt wyjścia spotkania.
Pierwszy wykład Bartosza Multana, absolwenta kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice Gdańskiej “Roboty i ludzie w przyszłości. Kiedy studenci przestaną zbierać truskawki, a jedzenie przyniesie nam dron?”, przedstawił obecny stan robotyki oraz jej potencjalny wpływ na życie ludzkie w przyszłości.
Następnie, wykład o “Gamifikacji w edukacji” Kamila Szeflera poruszył kwestię wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie nauki oraz wprowadzenia elementów gier do edukacji.
Po krótkiej przerwie na herbatę oraz rozmowach kuluarowych, uczestnicy konferencji powrócili na salę kinową, gdzie Robert Kostrzewski omówił rewolucję ChatuGPT w AI, prezentując sposoby jego wykorzystania w pracy, nauce oraz automatyzacji zadań codziennych.
Kolejne wystąpienie “Kulisy transformacji cyfrowej” Dominika Zielińskiego poruszyło kierunki rozwoju technologicznego oraz jego wpływ na społeczeństwo.
Po kolejnej przerwie, “VR w edukacji” Michaliny Ignaciuk, odniósł się do wykorzystania technologii VR w procesie nauczania, szczególnie przy pracy z uczniami z trudnościami w uczeniu się.
Ostatni wykład “Czy AI ma realny wpływ na społeczeństwo?” Patryka Jara, omówił dostępne narzędzia sztucznej inteligencji oraz ich wpływ na życie społeczne.
Konferencja zakończyła się o godzinie 14:40. Całe wydarzenie było pełne inspirujących
prezentacji oraz dyskusji na temat wpływu technologii cyfrowych na edukację i społeczeństwo. Za nami moment, w którym spróbowaliśmy z młodzieżą połączyć teraźniejszość z przyszłością oraz technologię z ludzkim doświadczeniem oraz wrażliwością na drugiego człowieka.
Widzimy sie juz za rok na kolejnej Konferencji naukowej Akademii Dobrej Edukacji!