12 listopada delegacja uczniów Liceum i Technikum Akademii Dobrej Edukacji w towarzystwie nauczycieli języka francuskiego, oddała hołd żołnierzom spoczywającym na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku. Co roku odbywa się w tym miejscu duża uroczystość wojskowa, w której uczestniczą ambasador Francji w Polsce, przedstawiciel instytucji wojskowych w Polsce i we Francji.Dla Francuzów 11 listopada to również bardzo ważna data, która dotyczy faktu zakończenia I Wojny Światowej. Tego dnia w 1918 r. marszałek Ferdynand Foch, naczelny wódz wszystkich sił sprzymierzonych na froncie zachodnim podpisał rozejm w Compiègne, który kończył ten okrutny konflikt.
Z tej okazji na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku odbywałją się co roku uroczystości. Towarzyszy im zawsze specjalna wojskowa oprawa.Wojskowy Cmentarz Francuski znajduje się przy ul. Powstańców Warszawskich 35 w Gdańsku. Zajmuje powierzchnię około 2 ha. Założony został w 1967 roku przed przybyciem do Polski gen. Charlesa De Gaulle’a, w miejscu istniejącego dawniej, powstałego po 1813 roku cmentarza francuskiego z okresu Wojen Napoleońskich. W 2002 roku została zakończona gruntowna renowacja tej największej poza granicami Francji nekropolii żołnierzy francuskich.
Na cmentarzu, na 8 regularnych kwaterach znajduje się około 1500 grobów żołnierskich, z których 30 procent posiada dane osobowe zmarłych. Pozostałe groby są bezimienne. Głównie są to groby ekshumowanych z różnych rejonów Polski, zmarłych w obozach jenieckich, żołnierzy francuskich z okresu II Wojny Światowej.
Spoczywają tu również przeniesione z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku szczątki żołnierzy francuskich z okresu I Wojny Światowej i szczątki jeńców francuskich wziętych do niewoli po bitwie pod Sedanem w czasie Wojny Prusko-Francuskiej z 1870 roku.
Dziwnym zrządzeniem losu jest również przypadek odnalezienia w miejscu założenia cmentarza szczątków żołnierzy francuskich z okresu Wojen Napoleońskich. Wzdłuż głównej osi cmentarza poprowadzona jest główna aleja, u której zakończenia, znajdują się na wzniesieniu trzy krzyże i tablica pamiątkowa. Cmentarz pozostaje pod opieką Ambasady Republiki Francuskiej.