W miniony weekend 13 przyrodników z kilku Akademii Dobrej Edukacji uczestniczyło w XXIV Ogólnopolskim Forum Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych “Krajoznawstwo i turystyka w edukacji przyrodniczej”, odbywającym się tym razem w Kielcach.
W ramach forum w sobotę odbyła się bardzo interesująca objazdowa wycieczka krajoznawcza po Ponidziu ze znanym popularyzatorem regionu świętokrzyskiego – dr Cezarym Jastrzębskim. Razem z naszym wszechstronnym przewodnikiem wzięliśmy udział w mnóstwie terenowych aktywności, takich jak m.in.
- wyobrażenie sobie bitwy wojsk szwedzkich Karola XII i polsko-saskich Augusta II Mocnego pod Kliszowem,
- rysowanie panoramy Pińczowa na papierze ściernym za pomocą naturalnych barwników z buraka, marchewki i trawy,
- zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Bazyliki Kolegiackiej w Wiślicy – prawie najmniejszym mieście w Polsce, ale o bardzo bogatej geologii, historii i znaczeniu
- zwiedzanie jaskini z gipsu szklicowego w rezerwacie roślinności stepowej Skorocice
- odpoczynek w tężni w Busku-Zdroju
Kolejny dzień forum był również naładowany ciekawymi wykładami i warsztatami na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, takimi jak:
- Potencjał regionu świętokrzyskiego w edukacji szkolnej
- Mikrobiologia w pigułce
- Analiza pierwiastkowa odcisku palca, czyli jak zainspirować uczniów do nauki fizyki atomowej i nanofizyki
- Niezwykła chemia w kuchni i świat zapachów
- Augumented Reality Sandbox – budowa i zasada działania zestawu do trójwymiarowej projekcji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości
- Systemy informacji geograficznej (GIS) w naukach przyrodniczych
- Geneza układów przestrzennych wsi w Polsce
Zaznaczył się również nasz aktywny udział w dyskusji na temat ministerialnych pomysłów wprowadzenia przedmiotu przyroda w starszych klasach szkoły podstawowej (zamiast geografii, biologii, chemii i fizyki).
Mimo tak obfitego programu, w piątek, jeszcze przed forum, mieliśmy czas na wspólną integrację i odwiedzenie Leśnej Szkoły w Kielcach – naszej bratniej placówki działającej na podstawie wypracowanych przez Instytut Dobrej Edukacji standardów.
Był to naprawdę bardzo inspirujący, owocny czas i nie możemy się już doczekać kolejnego forum, które za rok będzie odbywało się na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku! Ten świetnie integrujący wyjazd zorganizowała nieoceniona moderatorka bloku Rozumnych – Alina Pleszkun. 🙂